حذف لینک اسپم

همانطور که احتمالا می‌دانید، استفاده از بک‌لینک‌ می‌تواند به بهبود سئوی سایت کمک کند. در گذشته برخی از سایت‌ها با سوء استفاده از این موضوع به جای تولید محتوای باکیفیت و استفاده صحیح از ‌لینک‌ها، از سایر سایت‌ها بک‌لینک‌های فراوان می‌خریدند و از این طریق برای بهبود رتبه سایت خود در موتور جستجو تلاش می‌کرند. گوگل برای مبارزه با این روش به سراغ یک سیاست تازه رفت و از آن پس، این لینک‌ها که لینک‌های اسپم بودند، از سوی گوگل بی‌اعتبار، تقلبی و مصنوعی شناخته شدند. به همین دلیل امروزه موضوع حذف لینک اسپم به مساله مهمی برای سایت‌ها تبدیل شده است زیرا اگر سایتی از لینک‌های اسپم استفاده کند، رتبه و اعتبار خود را از دست خواهد داد. بنابراین بسیار مهم است که اگر سایتی دارید، با شناسایی لینک‌های اسپم و حذف آن‌ها، رتبه و اعتبار سایت‌تان را حفظ کنید. در همین راستا در این مقاله قصد داریم با اهمیت حذف لینک اسپم و نحوه انجام آن آشنا شویم.

 نحوه شناسایی و حذف لینک اسپم

ابزارهای مختلفی برای شناسایی لینک‌های اسپم وجود دارد؛ اما در اولین قدم می‌توانید با بررسی سایتی که بک‌لینک متعلق به آن است متوجه میزان کیفیت و اعتبار آن شوید. معمولا لینک‌های پولی و بی‌اعتبار که در یک مدت کوتاه تنها از یک‌ سایت به سایت شما وارد شده‌اند، لینک‌های اسپم هستند. مهم‌ترین و اولین تاثیر لینک‌های اسپم، پایین آمدن رتبه سایت در موتور جستجوی گوگل است. به عبارت دیگر این لینک‌ها باعث می‌شود که سئوی سایت افت کند و در نتیجه به لحاظ رتبه، در آخرین‌ نتایج جستجو قرار گیرد.

حذف لینک‌ اسپم را می‌توانید به صورت دستی انجام دهید. برای این کار باید به کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) بروید و از قسمت داشبورد (Dashboard) گزینه جستجوی ترافیک (Search Traffic) را انتخاب کرده و با کلیک روی گزینه Links To Your Site به لینک‌های سایت دسترسی پیدا کنید. در این مرحله برای نمایش لینک‌ها باید از طریق انتخاب کلمه More در بخش Who Links The Most گزینه Download Latest Links را انتخاب کنید. بعد از اینکه لینک‌ها به شما نشان داده شد، می‌توانید با بررسی اعتبارشان، لینک‌های اسپم را شناسایی و حذف نمایید.

۵ استراتژی ایمیل مارکتینگ برای هتل‌ها
مشاهده مطلب

لینک‌های اسپم و مخرب کدامند؟

به طور کلی لینک‌های اسپم و مخرب می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  •  لینک‌های پولی و لینک‌هایی که در تعداد بالا و به صورت یک‌جا عرضه شده‌اند.
  • لینک‌هایی که بیش‌ از اندازه تعامل دارند.
  • لینک‌هایی که از سایت‌های غیرمرتبط به سایت شما وارد شد‌ه‌اند.
  • لینک‌هایی که از سایت‌های با محتوای بی‌ارزش یا بی اعتبار وارد سایت شما شده‌اند.
  • بک‌لینک‌های مزرعه‌های لینک یا PBN.
  • لینک‌های سایت‌هایی که اسپم اسکور بالایی دارند.

برای جلوگیری از کاهش رتبه سئوی سایت باید این لینک‌های اسپم را حذف کنید. برای شناسایی و حذف لینک اسپم می‌توانید از ابزارهایی مانند MOZ Link Explorer استفاده کنید و با تهیه یک لیست از بک‌لینک‌های سایت، اسپم اسکور سایتی که بک‌لینک از آن آمده و موضوع سایت و ارتباط یا عدم ارتباط آن با سایت خودتان را بررسی کنید. البته لازم به ذکر است که اگر لینک‌های سالم را نیز در میان سایر لینک‌های اسپم به اشتباه حذف کنید، شاهد نتیجه معکوس خواهید بود و رتبه سایت شما بدتر خواهد شد.

حذف لینک اسپم به کمک ابزار Disavow

یک راه کاربردی برای حذف لینک اسپم، استفاده از ابزار Disavow Backlinks است. برای استفاده از این ابزار باید یک فایل آماده کنید و در داخل آن به گوگل بگویید که لیست لینک‌های درون این فایل را در نظر نگیرد و سایت شما را برای وجود این لینک‌ها جریمه نکند. بنابراین شما به کمک  Disavow  تاثیر منفی لینک‌های اسپم را خنثی می‌کنید.

برای این کار باید در اولین مرحله، لینک‌های اسپم را شناسایی و لیستی از آن‌ها تهیه کنید. در قدم بعدی باید یک فایل متنی مطابق با استاندارد گوگل و به نام DISAVOW.TXT بسازید و آن را با پسوند txt و یونیکد UTF-8 ذخیره کنید. در مرحله بعدی باید این فایل را در سرچ کنسول بارگذاری کنید. در صورتیکه به درستی همه مراحل را طی کرده باشید، بعد از یک تا چهار ماه سایت شما از حالت پنالتی خارج و لینک‌های اسپم حذف خواهد شد.

تولید محتوا برای دندانپزشکی: فوت و فن شبکه‌های اجتماعی
مشاهده مطلب

حذف لینک اسپمدر چه زمانی باید از Disavow برای حذف لینک اسپم استفاده کنیم؟

به طور کلی در صورت تحقق موارد زیر می‌توانید به کمک Disavow لینک‌های مخرب و اسپم را حذف کنید:

  • زمانی‌که به طرز مشکوک و ناگهانی، ترافیک سایت و رتبه آن کاهش یافته است.
  • در صورتی‌که سایت شما توسط لینک‌های مربوط به سئوی کلاه سیاه مورد حمله قرار گرفته است.
  • زمانی‌که سئوی سایت خود را به شرکت‌های نامعتبر سپرده‌اید و آن‌ها برای افزایش رتبه سایت در زمان کوتاه از لینک اسپم استفاده کرده‌اند.

سخن نهایی

در این مقاله با مفهوم لینک مخرب و نحوه حذف لینک اسپم آشنا شدیم. همان‌طور که پیش از این گفتیم، این لینک‌ها به اعتبار سایت شما لطمه می‌زند و موجب جریمه شدن سایت توسط گوگل می‌شود. حذف لینک‌های اسپم کار ساده‌ای نیست و اگر به درستی انجام نشود، نتیجه معکوس خواهد داشت.  

همواره به یاد داشته باشید که بهترین و مطمئن‌ترین راه برای بهبود رتبه سایت در موتور جستجوی گوگل، استفاده از محتوای باکیفیت و سئوی کلاه سفید است. در همین راستا برای دریافت خدمات تولید محتوا می‌توانید با کارشناسان متخصص و با تجربه ما در گروه بازاریابی محتوایی جوهر تماس بگیرید. علاوه بر این برای شناخت بهتر اصول سئو و استراتژی تولید محتوا می‌توانید سایر مقالات کاربردی ما را مطالعه نمایید.

دسته‌بندی نشدهراه‌حل‌های بازاریابی آنلاین برای کسب وکارها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *