تولید محتوا برای موبایل

تولید محتوا برای موبایل


شاید اگر ۷۰۰ روز پیش به شما می‌گفتیم تولید محتوا برای موبایل بسیار مهم است، لبخند می‌زدید و این کار را اتلاف وقت می‌دانستید؛ اما امروز همه‌چیز تغییر کرده است. گوگل در آپدیت‌های اخیر خود به‌وضوح گفته است سایت‌هایی که در تست سازگاری موبایلِ گوگل موفق نشوند، در نتایج جستجو کمتر نمایش داده می‌شوند.

تعداد جستجوهای موبایلی از جستجوهای دسکتاپی بیشتر شده و پروژه‌های موبایلی در حال گسترش و موفقیت است. این موضوع نشان می‌دهد که تولید محتوا برای موبایل دیگر مسئله‌ای فانتزی نیست. با ما همراه باشید.
در چند سال گذشته عبارات «Responsive»، «Mobile-Friendly» و «Mobile-Optimized» را زیاد شنیده‌ایم. قطعاً توجه به شروط و الزامات موبایل بسیار مهم است.

اما تولید محتوا برای موبایل چه ویژگی‌هایی دارد؟
در اینجا به بررسی ویژگی‌های کیفیت محتوای موبایلی می‌پردازیم. در ادامه چهار دستورالعمل آورده شده که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بهترین برنامۀ تولید محتوا برای موبایل را در پروسۀ بازاریابی محتوایی خود قرار دهید.

چرا نگران موبایل هستید؟

همیشه در مقدمه بهتر است به «چرا» بپردازیم.
گوگل در آوریل سال گذشته صراحتاً گفت که بهینه‌سازی موبایل چقدر در به‌روزرسانی‌ها اهمیت دارد. درواقع، سایت‌هایی که در تست سازگاری موبایلِ گوگل موفق نشوند، در نتایج جستجوهای موبایلی نمایش داده نمی‌شوند.
گوگل هدف به‌روز‌رسانی‌ها را به‌صورت زیر خلاصه کرد:

امروزه به‌روز‌رسانی امری واضح و طبیعی است. اما به سه دلیل زیر باید بهینه‌سازی موبایل و تولید محتوا برای موبایل را در رأس اولویت‌های خود قرار دهید:
۱ـ یک ماه پس از به‌روز‌رسانی سازگاری با موبایل، گوگل رسماً اعلام کرد جستجوها با موبایل از جستجوهای دسکتاپی بیشتر شده است.
۲ـ گوگل در ماه می آپدیت جدیدی را منتشر کرد که در آن تأثیر سازگاری موبایل بر رتبه‌بندی گوگل، از سال گذشته بیشتر شد.
۳ـ پروژه‌های تحت حمایت گوگل مانند AMP رو به رونق هستند. این‌ها نشان می‌دهند که آیندۀ بازاریابی اینترنتی با سازگاری موبایل گره خورده است.
در سال ۲۰۱۷ باید ببینید «سازگاری موبایل» از منظر موتور جستجو و از دیدگاه کاربر چه معنایی دارد. دیگر تنها نمایشِ نتایج جستجو نیست که اهمیت دارد.

آیا داشتن سایت به تبلیغات برای جذب دانش آموز کمک می‌کند؟
مشاهده مطلب

۱ـ محتوای دسکتاپ را با استانداردهای موبایلی ترکیب نکنید.

بسیاری از بازاریابان به همان شیوۀ دسکتاپ تولید محتوا می‌کنند و سپس به دنبال یک راه‌حل موبایلی می‌گردند که تقریباً تأثیری ندارد. این شیوه با روندهای رایج در صنعت در تضاد است و معمولاً کار افراد درگیر در پروژه را بیشتر می‌کند.
قبل از هر کاری نوعی رویکرد «موبایلی» اتخاذ کنید و آن را به مرحلۀ آخر نیندازید. اگر این کار را نکنیم، می‌توان گفت: «دسکتاپ کامپیوتر در مقایسه با نسخه‌ای منسوخ از دسکتاپ در موبایل، بسیار سازنده‌تر و کارآمدتر است.»
نمی‌گویم به‌طور کامل محتوای دسکتاپی را جایگزین استراتژی موبایلی کنید. شما زمانی بهترین نتایج را دریافت می‌کنید که استراتژی‌های بازاریابی متنوعی داشته باشید و از کانال‌های مختلفی اقدام کنید. ابزارهای تجزیه و تحلیل بازاریابی محتوایی هم به شما کمک هواهند کرد.

اما در این چارچوب متنوع ممکن است رویکردهای مختلفی با موفقیت روبه‌رو شوند. معروف‌ترین‌ها عبارت ‌است از:
• رویکرد «غیرمرتبط با دستگاه» در تولید محتوا؛
• اختصاص محتوایی خاص و مجزا برای موبایل و دسکتاپ؛
• تنظیم همان محتوا براساس دستگاه مورد استفادۀ کاربر.

انتخاب شما هر چه که باشد نمی‌توانید موبایل را در درجۀ دوم اولویت قرار دهید.

تولید محتوا برای موبایل، تولید محتوا، بازاریابی محتوا

۲ـ تیترهای خوب و جذاب انتخاب کنید.

همیشه تیترها یکی از جنبه‌های مهم تولید محتوا بوده و خواهند بود. مهم نیست که حجم مطلبتان چقدر است، یک تیتر غیرجذاب و بی‌ربط به‌معنای ازدست‌دادن مخاطب است. کاربران با منابع بی‌پایان اطلاعات روبه‌رو هستند و تیتر تنها راهی است که می‌فهمند آیا محتوای شما قبل از کلیک، ارزش صرف وقت را دارد یا خیر.
در دنیای موبایل، تیترها اهمیت بیشتری دارند. موبایل در مقایسه با دسکتاپ زمان کمتری برای تصمیم‌‌گیری به مخاطب می‌دهد. یک کاربر موبایل قبل از تصمیم‌گیری بین خواندن یا برگشت به صفحۀ جستجو، فقط تیتر را می‌بیند؛ زیرا صفحۀ نمایش موبایل‌ها کوچک هستند.

چهار نکته مهم در تولید محتوای خوب
مشاهده مطلب

۳ـ ساختار متفاوتی برای محتوای موبایلی در نظر بگیرید.

این مسئله باز هم با فضای محدود در صفحه نمایش تلفن همراه مرتبط است. اگر تیترتان درست باشد، باید محتوای خوب و مفیدی برای آن فراهم کنید. چند خط اول متن باید خلاصه و جذاب باشد. اگر در اول متن تصویری قرار می‌دهید، آن را جذاب، درگیرکننده، رنگارنگ و مرتبط با مقاله انتخاب کنید.

این تصور درست نیست که کاربران موبایل مطالب کمتری در مقایسه با کاربران دسکتاپ می‌خوانند؛ بلکه فقط نحوۀ خواندن متفاوت است. برای مثال متن‌های بلند را در نظر بگیرید. خواندن آن‌ها حتی در صفحۀ کامپیوتر هم دشوار است. اما در صفحات کوچک موبایل بسیار دشوارتر و غیرقابل دسترس‌تر به نظر می‌رسند.

بهترین تولید محتوا برای موبایل آن است که به اندازۀ محتوای دسکتاپ غنی و جذاب باشد؛ اما با فرمتی رضایت‌بخش و جمع‌و‌جورتر.

۴ـ دربارۀ آنچه «سازگار با موبایل» می‌دانید تجدید‌نظر کنید.

در چند سال گذشته «سازگار با موبایل» اساساً مترادفِ «پاسخ‌گو» بوده است. بازاریابان و طراحان فقط سعی می‌کردند محتوا در تمام سایزهای صفحات نمایش خوب دیده شود.
اخیراً بازاریابان به این نتیجه رسیده‌اند که این رویکرد به تولید محتوا برای موبایل باید دگرگون شود. با اینکه جواب‌گوبودن بسیار مهم است، اما عوامل بسیار زیاد دیگری نیز در افزایش کیفیت محتوای موبایلی مؤثر است.

کاربران موبایلی چگونه از محتوا استفاده می‌کنند؟ چگونه با آن ارتباط برقرار می‌کنند؟ در صفحۀ نمایش موبایل اول از همه نگاه‌ها به چه چیزی جلب می‌شود؟
زمانی که می‌خواهید استراتژیِ خاصی برای محتوای موبایلی بیابید، باید این سؤال‌ها را از خود بپرسید. البته باید تمام فاکتورهای سازگاریِ گوگل را رعایت کنید. اما به همان اندازه مهم است که پروسۀ تولید محتوا برای موبایل را با اولویت‌های مخاطبان تطابق دهید. تولید محتوا باکیفیت برای موبایل ربطی به آنچه می‌نویسید و مقدار آن ندارد؛ آنچه مهم است نحوۀ نوشتن آن است.

وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *