همه چیز درباره نویسندگی

وقتی با نویسندگان هم‌صحبت می‌شویم، بسیاری از آن‌ها راز موفقیت در نویسندگی را در وهله اول وابسته به مطالعه زیاد می‌دانند. آن‌ها معتقدند یک نفر برای آن که بتواند خوب بنویسد، باید بتواند خوب بخواند. در این صورت می‌تواند با دنیای انسان‌های مختلف آشنا شود و تجارب بسیاری از روش‌های گوناگون نویسندگی به دست بیاورد. در کنار همه این‌ها البته ذکر این نکته ضروری است که بدون عشق و علاقه به این کار نمی‌توان در آن به توفیقی دست پیدا کرد. برای یادگیری اصول نویسندگی باید دست به قلم باشید.

کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق به دنبال راهی است تا علاقه‌مندان به نویسندگی را با فضای این حرفه آشنا کند. فرقی نمی‌کند که به کدام یک از حوزه‌های نویسندگی علاقه دارید؛ در این کتاب حتماً برای شما مطالب مفیدی یافت می‌شود. در ادامه ضمن بررسی این کتاب، به برخی از مهم‌ترین نکات در خصوص اصول نویسندگی اشاره می‌کنیم.

اولین اصل از اصول نویسندگی

هیچ ایرادی ندارد که در ابتدای راه بد بنویسید؛ بلکه مهم‌ترین نکته آن است که بنویسید. از دل نوشتن است که ایرادات بیرون می‌آید. بدون تمرین و ممارست هیچ‌کس نمی‌تواند در عرصه نویسندگی به توفیق دست پیدا کند. اگر قصد دارید در زمینه تولید محتوا مشغول به کار شوید، حتماً یک کار مهم انجام دهید؛ قلم و کاغذ بردارید و به موضوعی فکر کنید. شروع کنید یک یا چند صفحه درباره آن بنویسید. آیا از این کار لذت می‌برید؟ اگر این‌طور است، می‌توانید روی حرفه نویسندگی به عنوان یک شغل حساب کنید. در غیر این صورت وقت خود را تلف نکنید و به سراغ کارهای دیگری بروید.  

 اصول نویسندگی

اگر از نویسندگی لذت ببرید، می‌توانید کاری کنید که سایر افراد نیز از خواندن متن‌های شما لذت ببرند. عرصه نویسندگی در وب فضای رقابت بر سر کمک به بازاریابی و فروش بیشتر کسب‌وکارها است. صاحبان کسب‌وکارها نیز پول اضافی برای خرج کردن ندارند. اگر می‌خواهید در زمینه تولید محتوای متنی دیجیتال فعالیت کنید، باید مهارت‌های خود را تقویت کنید.

جای مناسبی برای نوشتن پیدا کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین اصول نویسندگی، حضور در فضایی آرام است. کرول وایتلی و چارلی شولمن در همان ابتدای فصل اولی کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق، به این نکته اشاره می‌کنند. تعریف محیط آرام برای هر کس متفاوت است. برخی از افراد حتی به صدای تیک تاک ساعت حساس هستند و برخی دیگر در کنار نوشتن حتماً باید موسیقی نیز گوش کنند.

خیلی اهمیت دارد که ذائقه خود را به‌خوبی بشناسید و حتماً برای شروع به کار خود را در آن شرایط مناسب قرار دهید. این مسئله در آمادگی ذهنی نویسنده بسیار اثرگذار است.

خلاقیت خود را فرابخوانید

بسیاری از مواقع یک مقاله مملو از نکات کاربردی است؛ اما مورد توجه قرار نمی‌گیرد و مخاطب از خواندن آن لذت نمی‌برد. نویسنده این مقاله یکی از پایه‌های اصول نویسندگی را رعایت نکرده است؛ یعنی از جنبه‌های خلاقانه خلق محتوا غفلت کرده است. کار نویسنده صرفاً تجمیع حجم انبوهی از اطلاعات در کنار یکدیگر نیست. بلکه باید بتواند این اطلاعات را قالب‌بندی کند و به شیوه‌ای صحیح و خلاقانه به مخاطب ارائه دهد.

اصول نویسندگی

در کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق ده کلید برای استفاده حداکثری از خلاقیت فردی در نویسندگی معرفی شده است که عبارت‌اند از: کنجکاوی، شور و اشتیاق، اراده، آگاهی و هوشیاری، انرژی، استقبال از فکرهای تازه، حساسیت، سماجت و سرسختی، گوشی شنوا و چشمی بینا.

حذف لینک اسپم : چرا و چگونه لینک‌های اسپم سایت را حذف کنیم؟
مشاهده مطلب

جمع‌آوری اطلاعات دقیق و مستند از جمله مهم‌ترین اصول نویسندگی به شمار می‌رود

متن شما زمانی ارزشمند است که دارای پشتوانه مناسبی باشد. شاید در بسیار از محتواهای موجود در بستر اینترنت منابع متن ارائه نشود. همچنین شاید بسیاری از کاربران پس از خواندن یک مطلب به دنبال بررسی کردن منابع آن نروند؛ اما بسیار ضروری است که رفتاری متعهدانه‌ای نسبت به خواننده داشته باشیم و اصول نویسندگی حرفه‌ای را با ارائه مطالب مستند و مستدل به آن‌ها رعایت کنیم.

نکته مهم دیگر این است که هرچه اطلاعات شما در خصوص موضوعی بیشتر باشد، دستتان برای نوشتن درباره آن بازتر خواهد بود. کرول وایتلی و چارلی شومن در کتاب خود تأکید می‌کنند که در طول جمع‌آوری مستندات حتماً یادداشت‌برداری کنید. آن‌ها به این نکته مهم نیز اشاره می‌کنند که هر دیدگاه یا نظری در طول مطالعه منابع به ذهن‌تان می‌رسد را نیز یادداشت کنید. این کار کمک زیادی می‌کند تا در نهایت بتوان روند درستی را در اجرای اصول نویسندگی در پیش گرفت.

دایره لغات خود را گسترش دهید

اسیر واژه‌ها نشوید. بلکه کلمات را به استخدام قلم خود دربیاورید. این کار بسط ید برای شما به ارمغان می‌آورد. مطالعه کتاب و شعر تا حد زیادی می‌تواند در این زمینه به شما کمک بکند. کسی که دایره واژگان زیادی دارد، در هر قالب محتوای متنی می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد. این مسئله را جدی بگیرید؛ بسیاری از مواقع یکی از شاخص‌های اساسی برای ارزیابی رعایت اصول نویسندگی، تنوع کلماتی است که در کنار هم در یک متن مورد استفاده قرار می‌دهید.

در کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق درباره این موضوع می‌خوانیم:

«یکی از راه‌های ارائه تصاویر جاندار با واژگان استفاده از صفت‌ها و دیگر صنایع ادبی مؤثر است تا به خواننده‌ها کمک کند پیام را در ذهن خود مجسم کنند. استفاده از واژه‌های مؤثر و دقیق موجب می‌شود خواننده آنچه را نویسنده در ذهن داشته مجسم کند و درک و ارتباط متقابل نویسنده و خواننده عمیق‌تر شود.»

اگر راه دارد یک مقدار شادش کنید

سعی کنید در طول متن به مخاطب فرصت نفس کشیدن بدهید. انبوهی از اطلاعات را در چند جمله پشت سر هم بر سر خواننده آوار نکنید. از جمله اصول نویسندگی است که کاری کنید مخاطب تا انتهای ماجرا با شما همراه شود. به ویژه در متن‌های تبلیغاتی که معمولاً حرف اول را در آخر متن می‌زنیم؛ چراکه معمولاً در انتهای متن است که درباره محصولات و خدمات یک برند یا شرکت خاص صحبت می‌کنیم. اگر خواننده تا انتها با شما همراه نباشد، بخش مهمی از هدف نگارش مقاله محقق نمی‌شود.

سعی کنید در یک یا دو جای متن، یک مقدار لحن نوشته‌تان را صمیمی‌تر کنید تا حال و هوای خواننده نیز تغییر کند. استفاده از تیترها جذاب در این مسیر شما را کمک می‌کند.

تکراری ننویسید

اگر در نوشتن یک مطلب گرفتار شدید، هیچ‌وقت به سراغ تکراری نوشتن نروید. مخاطب خیلی باهوش‌تر از آن چیزی است که شاید برخی نویسنده‌ها فکر می‌کنند. آن‌ها خیلی زود متوجه تکراری بودن یک مقاله می‌شوند. سعی کنید از روش‌های مختلف بهره‌گیری کنید تا بتوانید خود را از گرفتاری در منجلاب تکراری نوشتن در بخش‌های مختلف مقاله دور نگه دارید.

اصول نویسندگی

در ارزیابی و ویرایش متون خود بی‌رحم باشید

ارزیابی و ویرایش متن یکی از مهم‌ترین اصول نویسندگی است. گاهی اوقات پیش می‌آید که بر سر مسئله ویرایش محتوا بین نویسندگان و کارفرمایان اختلافات شدیدی به وجود می‌آید. به نظر می‌رسد جنگ اول به از صلح آخر باشد. نویسندگان کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق اهمیت این مسئله را به‌خوبی درک کرده‌اند. دو فصل مجزا در کتاب به مسئله ویرایش و ارزیابی متون اختصاص داده شده است. توصیه مهم نویسندگان این کتاب آن است که خودتان کار را برای خودتان سخت کنید. چراکه هر فردی قطعا با خودش خیلی راحت‌تر کنار می‌آید.

آموزش ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی: از صفر تا صد
مشاهده مطلب

شاگردی کردن از اصول نویسندگی حرفه‌ای

همیشه سعی کنید در حال شاگردی کردن باشید. قطعاً هرچقدر هم که در کار خود مهارت پیدا کنید، هستند کسانی که از شما دانش بیشتری دارند. سعی کنید حتماً از آن‌ها استفاده کنید. یکی از اصلی‌ترین پایه‌ها در پیشرفت، آموزش دیدن است. فرقی نمی‌کند که با اصول نویسندگی در چه سطحی آشنا هستید؛ همواره موضوعات جدیدی برای یادگرفتن وجود دارد.

زانوی غم بغل نگیرید

بعد از آن که یک متن را می‌نویسید و در سایت منتشر می‌کنید، کار شما به پایان نمی‌رسد. نسبت به دیده‌شدن یا نشدن محتوای خود بی‌تفاوت نباشید. به انتشار محتوای خود اهمیت دهید و سعی کنید افراد بیشتری متن شما را مطالعه کنند. این مسئله در پیشرفت کاری شما و ایجاد انگیزه برایتان بسیار مؤثر است. البته توجه داشته باشید که وقتی خود را در معرض دید سایرین قرار می‌دهید، باید ظرفیت نقد‌پذیری خود را افزایش دهید.

کمی جزئی‌تر درباره کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق

کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق در حدود 700 صفحه توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است. این کتاب در 21 فصل توسط کرول وایتلی و چارلی شولمن به رشته تحریر درآمده است. نویسندگان کتاب معتقد هستند که این کتاب در تمام مراحل نویسندگی می‌تواند در کنار شما باشد. البته هیچ فرقی نمی‌کند که قصد فعالیت در چه حوزه نویسندگی را دارید؛ می‌خواهید یک رمان‌نویس شوید؛ یک روزنامه‌نگار یا نویسنده محتوای متنی. این کتاب برای شما مطالب کاربرد و مفیدی دارد. زبان کتاب کاملاً ساده است و مخاطبان عام می‌توانند به راحتی از آن بهره‌مند شوند.

کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق

کلام پایانی درباره اصول نویسندگی

صحبت درباره اصول نویسندگی در قالب یک یا چند مقاله نمی‌گنجد. کتاب‌های زیادی نیز در این زمینه نوشته شده است. سعی کنید حتماً مطالعه کتاب برای افزایش دانش خود در زمینه اصول نویسندگی را در برنامه‌های کاری‌تان قرار دهید. منابع متنی می‌توانند شما را در رسیدن به نقطه مطلوب در زمینه نویسندگی یاری رسانند. فراموش نکنید یک نویسنده خوب قبل از آن که نویسنده خوبی باشد، شنونده و خواننده خوبی است.

سایر اصول مرتبط با تولید محتوای متنی در بستر اینترنت در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد. آن چیزی که در وهله اول مهم است، علاقه، استعداد و پشتکار شما در زمینه نویسندگی است. کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق راهنمای خوبی برای علاقه‌مندان به عرصه نویسندگی است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *